Poola küülik

Ajalugu

Poola küülik erinevalt oma nimest on tegelikult pärit hoopis Inglismaalt. Esmalt aretati tõug söögiks, aga ajapikku kogus ta populaarsust just lemmikloomana. Aretati tõug tavaliselt valgest puuriküülikust. Esmakordselt näidati tõugu 1884 aastal.  Paljud arvavad, et tõug sai alguse hollandi ja himaalaja (himalayan) küüliku ristamisel 1860 aastal. Esmalt aretati tõug lihaloomaks ja oli tänapäeval tuntud poola küülikust oluliselt suurem. Poola küülik oli aastal 1900 üks enimlevinud lihaküüliku Euroopas, eriti Belgias. Kui tõug Ameerikasse toodi, ei kandnud see endaga kaasas kääbusgeeni ja oli üks väiksemaid tõuge üldse. Vanasti Inglismaa kasvatajad valisid loomi erineva kehatüübi järgi, kuni nüüdseks tuntud saanud brittide poolt poola küülik on sama tõug, mis Ameerikas britannia petite.

Välimus

Tänapäeval on poola küülik tuntud näituse- ja lemmikloomana. Nad on head lemmikloomad, kuna see tõug on haruharva agressiivne. Nad on väikest kasvu ja lühikeste kõrvadega, mis tipust kokku puutuvad. Oma väikee kasvu poolest aetakse seda tõugu tihti segi hermeliinküülikuga. Kuigi poola küülik ei ole nii pisike, kui on hermeliin ning tal ei ole pea ka nii ümar, kui hermeliinil. Neil kahel tõul on veel palju teisigi erinevusi nagu karvastruktuur ja värvused. Poola küülikut paraku Euroopa standardi järgi ei hinnata, teda pole veel standardisse sisse võetud.

1950 aastal olid enamik poola küülikuid valged puna- või sinisilmsed. Punasilmne (REW) valge on tõelina albiino. Sinisilmne (BEW) valge kannab endas viini valge küüliku geeni ja ei ole tõeline albiino. Alates 1950 aastast on ka värvilised pool küülikud aktsepteeritud USA küülikuklubides. 1957 a võeti Ameerika standardisse sisse ka must ja šokolaadivärvusega isendid.. 1982 aastal aktsepteeriti ka sinine värvus ning 1998 aastal võeti standardisse ka broken (kirjud) värvused sisse.

Inglismaa aktsepteerib poola küülikul kõiki värvusi, mis on esindatud ükskõik millises teises tõus. REW on ka senini enimlevinud värvus.

Iseloom ja hooldus

Tema väikese kasvu tõttu vajab poola küülik vähe ruumi ja sööta. Oma väikese kasvu tõttu on nad rohkem pingul kui teised suurema tõu esindajad. Nad ei ole väikelastele mitte head lemmikloomad, kuna neid on kerge maha pillata, peale astuda või muud moodi vigastada. Oma pingul olekuga sobib tõug pigem täiskasvanute või suuremate laste lemmikloomaks, kes armastavad küülikuid. Üldiselt ei ole poola küülik agressiivne loom. Isased on väga mänguhimulised ja ülikiired, kui neid lahti lasta, siis võib hiljem raskusi olla nende kinnipüüdmisega. Reeglina rahunevad nad kaheselt maha.

Söötmine

Poola küülikud vajavad 50 ml jõusööta päevas ja lisaks tuleb neile anda kõrrelist heina piiramatus koguses samuti igapäevaselt. Neile võib anda ka puu- ja juurvilju, kaera ja tera. Kasvataja peaks kontrollima, et küülik ei läheks ole 1,5 kg, kui loom on juba saavutanud 1,5 kg, siis tuleks ta panna parema dieedi peale.

Kasutatud materjal:

  • Vikipeedia
Posts Protect Plugin by http://blog.muffs.ru