Potitreening

Küülikud kodus on toredad. Ja õnneks on neid suhteliselt lihtne ka potile käima õpetada. Nende isiklik eelistus on üldiselt puhtus. Neid on veidi raskem õpetada liivakasti käima kui kasse ja lihtsam kui kutsikaid.

Vanematel küülikutel on juba sissekujunenud puhtuse hoidmine ja neid on lihtsam ka õpetada liivakasti käima kui noori loomi. Aga natukene kannatust ning ka noored loomad on võimalik õpetada potil käima. Nad õpivad selle varem või hiljem ära, pigem varem kui hiljem.

Suguvõimetuks tehtud lemmikloomi on lihtsam potile käima õpetada kui suguvõimetuks tegemata loomi. See on ka üks põhjus, miks võiks looma steriliseerida/kastreerida. Suguvõimetuks tegemata lemmikud, kes on potitreeningu edukalt varases eas omandanud võivad sigimisikka jõudes märgistama hakata.

Kuidas õpetada lemmikut potile käima

Muretse loomale puuri kõrgete äärtega nurgapott, kuna need võtavad vähem ruumi kui teise kujuga potid. Ja kui sa ei muretse kõrgete äärtega potti, siis igal korral kui loom potist välja hüppab ja jalgu kõrgele lööb, ajab ta liiva igale poole laiali. Liiv peab olema küülikule ohutu, mida kasutad. Ära kasuta paakuvaid graanuleid ega ka kokku pressitud saepurugraanuleid ega ka aromatiseeritud kristalle. Põhjus on selles, et kui loom peaks seda kogemata sööma, siis need paisuvad maos ja võivad loomale surmaga lõppeda. Kõige parem valik on puhas saepuru, see ei tekita neile probleeme.

Kui tood looma koju ja asetad ta puuri, lase tal seal 3-4 päeva rahulikult olla, ilma, et teda sealt välja võtaksid ja ära sinna kohe ka potti sisse pane. Jälgi teda, kus kohas meeldib talle kõige rohkem puuris oma häda teha. Reeglina on selleks alati kas vasakpoolne või parempoolne tagumine nurk. Aseta potinurk tema lemmikkohale häda tegemiseks. See moodus on kõige lihtsam ja meeldivam viis nii sulle kui ka loomale õppida ühte kohta oma häda tegema. Kui sundida teda sinu meele järgi valitud kohta hädal käima. (Lase tal mõelda, et see oli tema valik).

Kui ta aga arvab, et see pott, mille sa talle sinna panid on mõeldud temale mugavaks voodiks, mitte potiks, siis pead talle panema puuri mugavama voodiaseme. Proovi teist potti või puhkematti puuri asetada, peaasi et loom valiks voodiks teise nurga.

Kui sa lased looma esimesel korral puurist välja, hoia teda piiratud alal, kuhu oleks paigutatud ka pott (vajadusel ka mitu). Mõne aja möödudes, saad aru, kuhu talle meeldib väljaspool puuri oma häda teha ning võid teised potid eemaldada.

Ükskõik kui treenitud sinu küülik ka ei oleks, aegajalt pead ikkagi arvestama kuivade pabulatega vaibal või põrandal. Neid on lihtne kokku pühkida. Kui sinu küülik teeb enamuse hädadest potti, siis oled sellega juba 98% probleemidest lahendanud.

Kui sa hoiad parasjagu küülikut süles ja ta muutub närviliseks, siis tähendab see reeglina seda, et tal on vaja häda teha. Proovi küüliku poolt antud signaalidele tähelepanu pöörata. Ka kui sinu lemmik otsustab saba tõsta, siis tähendab see seda, et ta hakkab kohe pissile. Pane ta kiiresti ja ilma suurema meluta tema potile.

Kunagi ära karista oma küülikut, sellega ei saavuta sa kunagi soovitud efekti, pigem vastupidise. Pigem kiitke ja andke talle väikene maius kui ta teeb midagi õigesti, see aitab ainult kaasa.

Posts Protect Plugin by http://blog.muffs.ru